Baobab sa má transplantovať

Baobab sa má transplantovať

Otázka: Baobab sa má transplantovať


Ahoj všetci
Na balkóne mám 2 baobaby a rád by som ich transplantoval do zeme. Existujú 2 exempláre Adansonia Madagascarensis získané pochovaním 5 semien z Madagaskaru asi pred 6 rokmi. V súčasnosti stromy spávajú asi 2,5 metra vysoké (žijem v Bari 500 metrov od mora).
Teraz ich chcem transplantovať a zaujímalo by ma, aký je najlepší čas ich preniesť do mojej prímorskej vily (rovnaké poveternostné podmienky).
Môže mi niekto dať nejaké návrhy?


Odpoveď: Baobab sa má transplantovať


Vážený Danilo,
baobaby sú veľké stromy pochádzajúce z Afriky (iba jeden druh má austrálsky pôvod), a najmä z Madagaskaru, ktorého sú tiež národným stromom vzhľadom na ich rozšírenie na veľký tichomorský ostrov; Dokonca aj tí, ktorí nikdy neboli v Afrike, tieto stromy dobre poznajú, kvôli zvláštnemu tvaru ich kmeňov, často dutých, ktoré môžu dosiahnuť priemer 11 metrov, samozrejme počas niekoľkých desaťročí vývoja. Na výšku baobaby nerastú tak nápadne, aj keď môžu dosiahnuť 25 - 30 metrov (ako sa to stáva pre väčšinu stromov, ktoré sa bežne vyskytujú vo voľnej prírode v našej krajine). Skutočnosť, že vaše sadenice prežívajú dobre, aj keď v kvetináčoch naznačuje, že klíma, ktorú dostávajú, a starostlivosť, ktorú poskytujú, sú ideálne pre ich rozvoj, a preto by nemali mať problémy, akonáhle budú umiestnené do zeme; domnieva sa však, že rast hrnca ich „bonsaizuje“, ak mi tento termín odpustíte; v tom zmysle, že skutočnosť, že koreňový systém nenájde všetok priestor, ktorý si vyžaduje jeho rozvoj, určite tiež obmedzuje veľkosť stromov, a preto vás žiadam, aby ste vzali do úvahy skutočnosť, že akonáhle ste sa dostali na zem, vaše baobaby by určite mohli zvýšiť priemerný ročný vývoj. Zvyčajne pri premiestňovaní rastlín a najmä stromov so širokým koreňovým systémom je potrebné byť veľmi opatrný, aby ste sa vyhli nadmernému ničeniu koreňov a snažili sa čo najviac pohybovať; ale vaše baobaby sú v kvetináčoch, čo znamená, že môže byť pre vás veľmi ľahké premiestniť rastliny spolu s celým ich koreňovým systémom. Tak ako v prípade rastlín, ktoré kupujete v škôlke, ktoré sa predávajú prakticky každý deň v roku, aj vaše baobaby sa môžu oženiť kedykoľvek, pokiaľ nechcete jesť hlinený chlieb, ktorý obklopuje korene; okrem toho sa odporúča vyhnúť sa obzvlášť horúcemu a suchému obdobiu, počas ktorého je akákoľvek rastlina v akomsi vegetatívnom odpočinku. Ak sa obávate o svoje baobaby a radšej čakáte na najlepší čas v roku, aby ste im nijakým spôsobom nepoškodili, odporúčam vám počkať na chladné a dosť daždivé obdobie, ktoré nastane medzi koncom leta a začiatkom leta. jeseň, aby boli rastliny už nejaký čas doma, až do príchodu zimy chladno a nasledujúcu jar. Pripomínam vám, že pred premiestnením rastliny je dobré pripraviť výsadbovú dieru, a to aj týždeň pred tým, aby sa dobre pracovalo s pôdou, aby mohla lepšie vyhovieť vašim novým rastlinám.