Čierna chyba

Čierna chyba

Hlavné vlastnosti


Čierne chyby sú bežným hmyzom v celej Európe, Amerike a ázijskom kontinente. Sú to neškodný a bez zápachu hmyz, ktorý na rozdiel od ich jasne zelených bratrancov nespôsobuje poľnohospodárstvu veľké škody. Tento druh sa na jar spája a vytvára veľké kŕdle dospelých jedincov, ktorí sa usadzujú na úpätí stromov a chránia sa pred slnkom. V zime čierne chyby prežívajú vďaka prírodným prístrešiam, kde sa skrývajú, a preto čelia nízkym teplotám. Živia sa hlavne semenami miazgy a rastlín a nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre plodiny, ktoré majú radi malvaceae a lipu, ale živia sa tiež lieskou, dubom, oleandrom a ibištekom. Tieto sú preto hlavnými rastlinami a stromami napadnutými čiernymi bugmi. Ak je to potrebné, tento druh sa môže živiť aj inými malými zvieratami alebo dokonca jatočnými telami, ktoré nasávajú hemolymfu.

Životný cyklusNezabudnite, že na rozdiel od zelenej chyby čierna chyba pri náhodnom rozdrvení nevyvoláva nepríjemný zápach. čierne chyby rozmnožujú sa na jar. Samice ležali od dvanástich do šesťdesiatich vajec, pričom uprednostňovali vlhké miesto, kde sa majú robiť, chránené pred vonkajšími činiteľmi alebo možnými predátormi. Vajcia sú čierne a dlhé asi 1 mm. Keď sa vajcia vyliahnu, malé larvy začnú svoj životný cyklus. Tieto dospievajú začiatkom zimy prechodom cez päť etáp vývoja, až kým nedosiahnu rozmery a typické vyfarbenie dospelých jedincov. Musíme však venovať pozornosť larvám. Ak je pravda, že dospelí nie sú bez zápachu, larvy si osvojujú obranný mechanizmus typický pre tento druh hmyzu: vďaka trom žľazám umiestneným na chrbtovej strane brucha vydávajú nepríjemný zápach.

Nebezpečenstvá pre plodinyTí, ktorí sa zaoberajú poľnohospodárstvom, si už budú vedomí skutočnosti, že zelené chyby sú skutočne škodlivé pre ich záhradu a že predstavujú obrovské riziko pre rastliny a ovocie. Sú veľmi zamorené a uprednostňujú najbežnejšie rastliny nachádzajúce sa takmer vo všetkých miestnych zeleninových záhradách: paradajky, fazuľa, zelené fazule, zemiaky a kapusta. Ak sa tieto druhy rastlín pestujú, je preto potrebné pri týchto druhoch hmyzu postupovať veľmi opatrne. Obávať sa môžu aj ázijské chyby, ktoré sa nedávno rozšírili na Západe a rovnako poškodzujú svoju vlastnú úrodu. Nemali by sme sa však obávať čiernych chýb, pretože tieto malé druhy hmyzu sú neškodné, a preto nie je vôbec potrebné utekať. Žiadny chemický alebo domáci prostriedok na odstránenie čiernej chyby: uprednostňuje stromy a kríky, najmä lipy a liesky.

Čierna chyba: Ako sa brániťAk je čierna chyba neškodná, bez zápachu a nepredstavuje nebezpečenstvo pre poľnohospodársky svet, reč je úplne iná, keď hovoríme o zelenej alebo, ešte horšie, ázijskej chybe. Bývalý už bol rozšírený. Ázijský bug namiesto toho pristál na Západe najskôr v Spojených štátoch a potom v Európe, čo je veľmi škodlivé pre rastliny. Tento druh spôsobuje veľké škody na pestovaní ovocia a záhradníctve. Najčastejšie poškodenými druhmi sú broskyňa, jabloň, fazuľa zelená, sója, čerešňa, malina a hruška. Tento hmyz, ktorý sa živí sám, prepichne znaky hostiteľskej rastliny tvoriace diery nazývané nekrotické oblasti na vonkajšom povrchu ovocia a listov. To vedie k strate semien a možnosti prenosu rastlinných patogénov na postihnuté rastliny. Kvôli neprítomnosti prírodných predátorov je potrebné bojovať s ázijskými bugmi chemickými prostriedkami a pesticídmi.