Orežte olivovník

Orežte olivovník

Užitočnosť prerezávania


Olivový strom je na talianskom území veľmi rozšírená rastlina, v skutočnosti uprednostňuje kvitnutie veľmi suchých pôd, zatiaľ čo jeho rast odrádzajú veľmi vlhké podnebie. Ideálne sú piesčité a ílovité pôdy (iba ak sú dobre zavlažované) alebo vápenaté pôdy. Rastlina začína vydávať svoje prvé plody po štyroch rokoch veku, pričom najproduktívnejšie obdobie dosiahne do desiatich rokov, preto je vhodné sa o ňu v tomto období veľmi dobre starať. Prerezávanie je základným prvkom zdravého a správneho rastu olivovníka. Frekvencia, s ktorou musí človek zasahovať do tejto operácie, závisí od niekoľkých faktorov. Všeobecne sa odporúča striedať roky, ale to nevylučuje možnosť intervencie ročne. Frekvencia prerezávania závisí od úrodnosti pôdy.

Obdobia na prerezávanieOrezávací zásah, ktorý sa vykonáva častejšie, je zásah do riedenia. Táto operácia v skutočnosti uľahčuje cirkuláciu vzduchu cez korunu stromu a podporuje pôsobenie slnečného žiarenia, čím sa zaručuje lepšie zdravie rastlín. Je vhodné vykonávať prerezávanie v priebehu zimnej sezóny (najmä v období od decembra do januára), najmä v období po zbere úrody, ktoré je po tomto manévri prosperujúce. Aby to bolo možné, musíme konať predovšetkým v súvislosti s vetvami, ktoré nie sú určené na plodenie. Vzhľadom na to, že olivovník trpí obzvlášť chladným a mokrým podnebím, je možné po prerezaní riskovať, že sa strom vystaví príliš nízkym teplotám pri nízkych teplotách, a preto je tiež možné odpruženie vetiev odložiť na jar.

Postupy prerezávaniaOrezávanie je delikátna operácia a nikdy by nemala byť improvizovaná alebo považovaná za zbytočnú. Ak chcete zaručiť zdravý a bujný rast olivovníka, musíte mať dobré základné vedomosti a nezasahovať do konkrétnych procesov, ak nemáte dobré znalosti. Ak tak neurobíte, môže dôjsť k poškodeniu konštrukcie hriadeľa. Existujú dve hlavné techniky orezávania: manuálna a mechanizovaná. Obvykle v kultivačných odvetviach prebieha mechanizovaný proces, zatiaľ čo v jednotlivých kultivačných závodoch sa používa manuálna technika. Hlavné nástroje na prerezávanie stromu sú: - píla na rezanie konárov s väčším priemerom ako ostatné, - nožnice, na strihanie najtenších konárov, - prerezávanie (alebo rebrík) na dosiahnutie konárov. viac vysoký.

Sušené olivy: PostupPrvá fáza procesu prerezávania spočíva v odrezaní všetkých suchých konárov, zlomených alebo infikovaných hubami alebo parazitmi (aby sa zabránilo ich rozšíreniu). Odrezok vetvy musí byť suchý a bez zanechania ostrých rán, zatiaľ čo v prípade, že rastlina predstavuje zložitejšie rany, je potrebné ošetriť ich pomocou tikarizačnej tmely (ktorá je k dispozícii v záhradníckych obchodoch), čo urýchľuje hojenie a odstraňuje tiež akúkoľvek infekciu plesňami a chorobami. rôzne druhy. Ak chcete správne orezávať, musíme konať predovšetkým na vetvách, ktoré rastú vyššie a vnútri lístia, pretože vonkajšie vetvy sú tie, ktoré sa podieľajú na kvitnutí. Po ukončení zásahu do suchých konárov pokračujte v nariedení vnútra listov. Pritom slnečné svetlo môže prejsť a zabezpečiť, aby sa dostalo na všetky miesta v závode.