Maliny

Maliny

Ako správne zavlažovať rastlinu maliny


Rastlina maliny vyžaduje zavlažovanie vhodné na zabezpečenie dobrej produkcie ovocia, ktoré je v skutočnosti bohaté na vodu. Rozsah a frekvencia zavlažovania samozrejme súvisia so sezónnym podnebím a množstvom zrážok. Od začiatku jarného obdobia do konca leta, tj po obnovení vegetatívnej činnosti a ovocnosti, je potrebné zavlažovať s vysokou frekvenciou, aby sa predišlo predĺženým a škodlivým obdobiam sucha. Namiesto toho v zimnej sezóne postačujú zrážky, najmä pre exempláre pestované na zemi, na pokrytie požiadaviek na vodu rastliny malín. V prípade črepníkových rastlín musia byť zavlažovania ešte primeranejšie kalibrované, aby sa zabránilo nadmerným množstvám a stagnácii vody v tanieri.

Pestovanie a starostlivosť o malinové rastlinyMalinové rastliny sú kríky s huňatou štruktúrou, ktoré na rast nevyžadujú konkrétny substrát; malina sa dá pestovať s vynikajúcimi výsledkami dokonca aj v kvetináčoch, je vhodná na mierne podnebie a čiastočné slnečné žiarenie, pri slabom osvetlení, zatiaľ čo netoleruje silné vetry. Vyžaduje podpery, ktoré sa majú držať, preto sa odporúča umiestniť ho blízko stojanov, prútov alebo zábradlí. Rastlina sa uprednostňuje na konci jesenného obdobia, pričom je zabezpečená vzdialenosť najmenej jedného metra medzi vzorkami, aby povrchnejšie korene mohli vysielať nové púčiky, z ktorých budú rásť nové vetvy; z toho istého dôvodu by nemali byť zasadené do hĺbky. Dobré vykopávanie pôdy môže znížiť výskyt burín, ktoré by sa mali pravidelne odstraňovať, ak sa vyskytnú. Orezávanie by sa malo vykonávať na konci zimy, aby sa odstránili vetvy, ktoré už boli vyplodené a ktoré sú poškodené.

Ktoré hnojivá sa používajú pri pestovaní malínPestovanie malín musí byť doplnené dobrým organickým a neekologickým hnojením, aby sa zvýšil výnos plodov, najmä v prípade intenzívnych plodín. V prvom rade je potrebné začleniť organické hnojivo, ako je hnoj alebo kompost, do substrátu, ktorý bude hostiteľom kríka. Táto operácia by sa mala cyklicky opakovať, aby sa podporil rast rastlín malín, pričom sa na ich spodnej časti ukladá vhodné množstvo kompostu, aby sa nepoškodili povrchnejšie korene. Nakoniec, na začiatku jari, sa môžu použiť makroprvky s konkrétnou koncentráciou dusíka; tieto hnojivá sa nanášajú na pôdu alebo sa zmiešajú priamo so zavlažovacou vodou. Neorganickému hnojeniu by sa malo zabrániť počas obdobia plodenia, keď sa na konci jesene začnú tvoriť prísavky, aby nedošlo k narušeniu ich rastu.

Choroby malinovej rastliny a možné prostriedky nápravyRastlina Malina môže byť napadnutá mnohými druhmi parazitov a húb, hoci je veľmi odolná. Napríklad vošky sú schopné určiť dokonca veľmi veľké zamorenie, ktoré vedie k rýchlemu poklesu vzorky, so zvädnutím a smrťou vegetácie; tento hmyz je v skutočnosti vybavený štipľavým bukálnym prístrojom, ktorý zapustený v listoch alebo v mäkších a mladších vetvách umožňuje nasávanie miazgy, ktorá je životne dôležitá pre blaho rastliny. Kurkumulidy môžu tiež spôsobiť vážne poškodenie rastlín malín, najmä pri intenzívnom pestovaní na komerčné účely, ktoré nenapraviteľne kontaminuje ovocie ich larvami. Na boj proti týmto infekciám je potrebné na trhu používať špecifické prípravky proti parazitom.

Video: porsche boy - maliny