Begónie

Begónie

Ako zalievať begónie


Hoci nie je ťažké pestovať, begónie si vyžadujú neustálu starostlivosť a údržbu, najmä pokiaľ ide o ich potrebu vody. Pokiaľ ide o zavlažovanie, našťastie je potrebné zvážiť iba niekoľko dôležitých faktorov. Hlavným pravidlom je nenechať pôdu úplne vyschnúť. Nepravidelné zalievanie spôsobuje žltnutie a listy nakoniec padajú. V zimných mesiacoch rastliny len niekoľkokrát mesačne zalejte vodou. Kvôli svojmu tropickému pôvodu prospievajú begónie v oblastiach s relatívne vysokou vlhkosťou. V najsuchších oblastiach sa oceňuje rozprašovanie destilovanou vodou, ktorá neobsahuje minerály. Keď sa kultivácia uskutočňuje vo vnútri, môže sa vlhkosť zvýšiť pomocou malého zvlhčovača. Rovnaké pravidlá platia pre zavlažovacie zariadenia v skleníkoch. Cirkulácia vzduchu je tiež zásadná. Rastliny chované v interiéri čelia obdobiu zimnej pokojovej vegetácie a dochádza k miernemu poklesu lístia. V tomto prípade je voda potrebná iba raz za 3 alebo 4 týždne, až kým na jar nezačne rast.

Pestovanie begóniíBegónie nerastú dobre v suchom a horúcom prostredí, ale v oblastiach chránených pred priamym slnečným žiarením. Stále však potrebujú slnko, aby dali život svojim najlepším kvetom. Ideálne je ranné svetlo alebo svetlo filtrované záclonou. Po zasiatí hľuzy môže trvať až tri mesiace, kým sa dosiahne plné kvitnutie. Begónie sa pestujú v plytkých kvetináčoch naplnených vlhkou pôdou. Každá hľuza je napojená, aby stimulovala rast, pričom dávajte pozor, aby pôda úplne nevyschla. Vlhké prostredie podporuje rozvoj rastlín. Hneď ako klíčky vyrastú, musia byť hľuzy premiestnené do väčších nádob, vždy dobre naplnených zeminou a vystavené dostatočnému svetlu. Po skončení chladného obdobia je možné hrnce prepraviť na vonkajšie miesto, čiastočne zatienené a predovšetkým preč od akéhokoľvek zdroja silného vetra. Najlepšie miesto je miesto, ktoré vám umožní prijímať slnko skoro ráno alebo neskoro popoludní. Begónie sú citlivé na chlad a prežívajú vonku iba v oblastiach bez mrazu.

Ako oplodniť begóniePoužitie málo agresívneho hnojiva je užitočné pre pôdu, najmä počas fázy výsevu. Správne množstvo sa skladá z časti tekutého hnojiva zmiešaného s tromi časťami vody. Dôležité je dobre zavlažovať pôdu. Ak sú mladé púčiky begónie vysoké asi 3 až 3 centimetre, musí sa nariedená zmes naniesť na základňu rastliny. Operácia sa musí opakovať každé 2 až 4 týždne počas vegetačného obdobia, pričom sa vždy dbá na to, aby bola pôda dobre vlhká. V jesenných mesiacoch sa hnojenie zníži na jednu dávku mesačne, aby sa zastavilo až v zime. Begónie budú pripravené pridávať nové živiny až na jar budúceho roka. Vlhká pôda a nadmerná dávka hnojív sú hlavnými hrozbami pre mnohé begónie. Tieto rastliny sú citlivé a môžu uhynúť vysoko koncentrovanými hnojivami.

Begonias: choroby begóniíBegonias môže rásť vonku, v kvetinových záhonoch alebo v bytoch. Ale bez ohľadu na prostredie, v ktorom žijú, existujú niektoré choroby rastlín, ktoré je potrebné kontrolovať. Častým nebezpečenstvom sú háďatká listnaté. Príznaky sa môžu líšiť, ale väčšina begónií trpí rastovým blokom. Ďalším príznakom je sfarbenie listov, ktoré získajú farbu, ktorá sa mení od červenej po bronzovú a vyzerajú napustené vodou. V tomto prípade je jediným riešením vyhodiť rastlinu preč. Iba s opatrnosťou je možné zabrániť vzniku chorôb. Prvým krokom je nákup rastlín bez hlíst. Vždy odstránenie mŕtvych listov a kvetov pomáha chrániť zdravie begónií. Väčšina húb sa rodí v dôsledku nesprávneho zavlažovania, takže preventívnym opatrením je dohliadať na stav pôdy. Ochorením, ktoré trpia begónie, je hrdza. Začína červenooranžovými pľuzgiermi a potom dosiahne vážnejší stav, ktorý vedie k smrti lístia. Bohužiaľ, v najextrémnejších prípadoch neexistuje žiadna liečba.