Zrenie hrozna

Zrenie hrozna

Vitis vinifera a jeho reprodukčný cyklus


Vitis vinifera je horolezecký ker rozšírený v stredomorskej kotline. Vynikajúcim ovocím z tohto hrozna je hrozno. Zväzok je zložený z drevnatej štruktúry zvanej raspo, ku ktorej sú pripojené bohaté a šťavnaté bobule. Reprodukčný cyklus rastliny sa začína na konci zimy a objavujú sa prvé púčiky. Budú sa rozvíjať tak, aby vytvorili vetvy s listami a ovocím. Kvitnutie bude závisieť od podnebia, viniča a poľnohospodárskeho systému. Pred dosiahnutím zrelosti je potrebné podniknúť rozhodné kroky. Polylácii a oplodneniu predchádza nastavenie. Tá pozostáva z pádu kvetov, aby sa vytvoril priestor pre bobule. Spočiatku budú malé a zelené. Keď dozrievajú, stanú sa zlatými, červenými alebo čiernymi v závislosti od odrody hrozna, do ktorej patria.

Nevýhody na ceste k dozrievaniuToto nastavenie je delikátnym krokom v počiatočnej fáze k dozrievaniu hrozna. Zvyčajne sa začína koncom mája, ale môže trvať do júna, v závislosti od viniča a od oblastí, v ktorých je vinič pestovaný. V tejto fáze sú často nedostatky. Apirenia je neschopnosť tvoriť semená. U niektorých odrôd je to zvyčajne fyziologický jav. To isté sa však nedá povedať o hrozne pochádzajúcom z viniča, u ktorého sa predpokladá tvorba hroznových jadierok. V tomto prípade je problém obzvlášť závažný, pretože ohrozuje výrobu vína. Mletie namiesto toho pozostáva z nerovnomernej tvorby bobúľ. V skutočnosti zostávajú malé a bez semien. Môžu zostať zelené alebo zrelé formujúce sa cukry. Tieto nevýhody vylučujú dobré dozrievanie hrozna.

Ďalší krok: veraisonVeraison je rozhodujúcim krokom v dozrievaní hrozna. Intenzívna zelená, ktorá charakterizuje hrozno, sa mení na zlaté alebo červeno-fialové odtiene. V tomto období sa defoliácia viniča uskutočňuje na uľahčenie priechodu slnečného žiarenia. Zmena tónu nastáva v dôsledku presného biologického procesu, ktorý zahŕňa premenu látok obsiahnutých v bobuľovine. Zelenú farbu tvorí obsiahnutý chlorofyl. Zmizne, aby zostal priestor pre pigmenty, najmä antokyány a karotenoidy. Glukóza klesá v prospech fruktózy. Kyslé látky sú čoraz menej dôležité, pretože hrozno úplne dozrieva. Tvrdá konzistencia sa stáva hustou a šťavnatou. Načasovanie tejto fázy sa líši v závislosti od teplôt a umiestnenia viníc.

Zrenie hrozna: Ukončenie cykluZrenie hrozna predstavuje konečnú fázu cyklu. Vinári zvyšujú nádej viniča, aby získali dobré ovocie. Vinár je profesionál, ktorý určuje čas úrody. Refraktometer je nástroj, ktorý vám umožňuje vypočítať obsah cukru v bobuľke. Táto skúška sa často vykonáva v poslednom období. Nepriaznivé meteorologické udalosti by mohli úrodu ohroziť. Ak je hladina cukru optimálna, môže sa začať úroda. Tento proces je rozhodujúci pre kvalitu vína. Nezrelé hrozno poskytne vínu vysokú kyslosť a náchylnosť na choroby. Naopak, prezreté hrozno poskytuje vínam náznaky sušeného ovocia a kvetov. Nízka kyslosť spôsobuje, že je málo náchylné na starnutie. Stanovenie času zberu je hľadanie rovnováhy medzi rôznymi zložkami vzhľadom na vynikajúci konečný výsledok.

Video: Ivan Hričovský: Vinič pri stene domu