Liečba OPUNTIA

Liečba OPUNTIA

Otázka: Liečiť OPUNTIA


Ahoj, mám opuntiovú rastlinu (pre fotografie pozri odkaz nižšie), ktorá rastie veľa na výšku, hoci je vysadená v pomerne malej váze, s rizikom jej zlomenia kvôli stále väčšej hmotnosti hornej časti v porovnaní so stonkami. Máte predstavu, prečo sa „nerozširujete“, ale idete výš a výš?
Ďalej by som mal repotovať a pri príležitosti som sa chcel opýtať, či stojí za to rezať časť a robiť rezanie, aby som zabránil jej zlomeniu (prípadne v akom okamihu to odporúča?).
Na fotografii uvidíte najmä červené kruhy označené všetky nové výhonky narodené za posledný mesiac. Nikdy nerobil kvety.
Ak máte nejaké návrhy na zlepšenie závodu, sú vítané.
//docs.google.com/file/d/0B4djJE-0MXUPM1FLcGVqakdzZGM/edit?pli=1
//docs.google.com/file/d/0B4djJE-0MXUPSWxlQmR4NXdsRkU/edit?usp=sharing
vďaka
Claudio

Odpoveď: Cure OPUNTIA


Vážený Claudio,
opuntias sú kaktusy pochádzajúce z amerického kontinentu, ktoré sú dnes rozšírené vo väčšine oblastí svetovej klímy vrátane Stredozemného mora; opuntie majú veľmi špecifický vývoj, ich kmeň sa skladá z predmetov, ktoré sa nazývajú kladovky, väčšinou vo väčšine druhov kruhové; Cladodes na Sicílii sa tiež nazývajú lopaty a majú okrúhly tvar, na rozdiel od stoniek väčšiny rastlín, ktoré majú valcovitý tvar. Skutočnosť, že vaša opuntia má taký zvláštny vývoj, ktorý je zrejmý aj na prvý pohľad v závode, nie je dobrým znamením a ukazuje zjavnú etioláciu. Etiológia je jav, pri ktorom rastlina má tendenciu sa vyvíjať s nadmerným priestorom medzi internódami. Obaly vašej opuntie najprv rastú do tvaru valca a potom sa rozširujú a vytvárajú klasickú sploštenú a zaoblenú čepeľ. Tento typ udalosti sa vyskytuje v dôsledku nedostatku svetla, takže vaša rastlina dostáva nedostatočné množstvo priameho slnečného žiarenia, pravdepodobne preto, že sa pestuje vo vnútri a nie vonku; stonky majú okrem predĺženia tiež konzistenciu, ktorá nie je vhodná na podoprenie horných stoniek, a preto rastlina potrebuje podporu, aby zostala stáť. Zvážte, že vaša rastlina by mala ideálne bývať na slnečnom mieste uprostred záhrady; ak nemáte vonkajší priestor alebo nežijete v oblasti, kde je zimné podnebie veľmi vlhké a veľmi chladné, je možné pestovať opuntiu v kvetináčoch, ale bolo by lepšie, keby ste si ju nechali na terase; v prvom rade preto, že svetlo, ktoré môže prijímať z okna, je vždy vzácne v porovnaní s tými, ktoré by prijímali vonku na plnom slnku; okrem toho, klíma prítomná v domácnosti, vždy blízka 20 ° C, dokonca ani v polovici zimy, neprináša úžitok pre vašu rastlinu, ktorá sa určite teší zo sledu ročných období. Takže pripravte sa na to, aby ste ho držali vonku po celý rok, a to vo veľmi chladných mesiacoch, keď žijete v oblasti so studenými zimami; alebo ho môžete umiestniť na veľmi svetlé, mierne vyhrievané schodisko alebo do chránenej oblasti terasy. Určite je to v prípade, že chcete zachrániť rastlinu jej prerezaním, aby sa mohla sama udržiavať; kladivo, ktoré dostanete z prerezávania, sa dá jednoducho pochovať niekoľko centimetrov, aby vyžarovalo a viedlo k vzniku nových rastlín. Aj mladé rastliny by mali byť umiestnené na plnom slnku.

Video: PharmDr. Jozef Zima: Liečba reumatických ochorení