Zimostrázové živé ploty

Zimostrázové živé ploty

Boxwood, vlastnosti


Boxwood je stálezelený ker pochádzajúci z Európy a Ázie. Patrí do rodu Buxus, ktorý zahŕňa niekoľko druhov, z ktorých niektoré môžu dosiahnuť výšku až štyri metre. Rastlina má vzpriamený a huňatý charakter a vyznačuje sa veľmi hustou a hustou korunou. Listy sú stopkaté, dlhé a vejčité, tmavo zelené a s rozmermi do dvoch a pol centimetrov. Kvitnutie je takmer nepostrehnuteľné, pretože kvety sú veľmi malé a strácajú sa medzi hustými listami rastlín, zatiaľ čo ovocie sú kapsuly obsahujúce hnedé semená. Táto rastlina je rustikálna odroda, ktorá sa dobre hodí pre naše podnebie a naše pôdy a môže rásť na slnku aj v tieni. Vďaka svojej ľahkej kultivácii a niekoľkým požiadavkám spolu s hustou a kompaktnou korunou z neho robí jednu z najpoužívanejších rastlín pri tvorbe živých plotov.

Výstavy a výsadbaAko už bolo spomenuté, táto rastlina je veľmi rustikálna odroda a ľahko sa prispôsobuje akejkoľvek expozícii, aj keď uprednostňuje čiastočný tieň v horúcich klimatických oblastiach a slnečné žiarenie v chladných oblastiach. Po vysadení má tendenciu okamžite vytvárať hustú sieť koreňov, ktorá umožňuje rastline rýchlo sa zotaviť z regálu bez toho, aby bola ovplyvnená prechodom z jedného prostredia do druhého. Pred implantáciou takýchto vzoriek je však potrebné vytvoriť správne prostredie. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vykopať dieru, ktorá je najmenej dvakrát taká veľká ako množstvo pôdy, na ktorú bola rastlina zvyknutá. Pred výsadbou je potrebné pôdu primerane hnojiť, pričom ak je pôda obzvlášť ílovitá, pridajte trochu štrku. Tento účel to zvýši odvodnenie a uprednostní správny vývoj rastliny, pričom sa zabráni letálnej koreňovej hnilobe, pretože tieto rastliny netolerujú stagnáciu vody.

Zimostrázové živé plotyZo všetkých existujúcich odrôd je najvhodnejšia odroda zimostrázové živé ploty väčšinou ide o odrody trpaslíkov, pretože s menšou výškou sú lepšie zvládnuteľné. Na tento účel sa však veľmi oceňuje a používa aj Buxus Rotundifolia, ktorý nie je trpaslík. Akonáhle sme zistili rozmanitosť, ktorá nás zaujíma, všetko, čo musíme urobiť, je navrhnúť zabezpečenie. Pri dodržaní vyššie uvedených pravidiel na zabezpečenie správnej pôdy a správnej expozície zostáva iba zasadiť rastliny asi pol metra od seba a pol metra od hranice, ktorú chceme vymedziť. Všimneme si pomalý a kompaktný rast. Po vytvorení zabezpečenia budete musieť zasiahnuť prerezaním, čo je operácia, ktorá sa bude vykonávať pravidelne, dvakrát ročne. Prvýkrát v júni dajte živému plotu správny tvar a kompaktnosť úpravou jeho výšky a šírky, druhý namiesto toho v septembri pripravte rastliny na prekonanie zimného obdobia.

Polievanie a hnojenieTáto rastlina miluje pomerne suchú pôdu, takže obyčajne potrebuje zavlažovanie iba v lete, vždy sa uistite, že pôda medzi zavlažovaním je suchá. Počas zvyšku roka sú sezónne dažde zvyčajne dostatočné na zabezpečenie správneho prísunu vody do rastlín. V prípade mladých jedincov je však potrebné uviesť, že v prípade dlhodobého sucha je vhodné dodávať vodu. Pokiaľ ide o hnojenie, na zaručenie zdravého vývoja škatule sa na jar podáva granulátové hnojivo s pomalým uvoľňovaním, pred vegetačným rastom, zatiaľ čo na jeseň sa odporúča používať zrelý hnoj. S týmito malými trikmi dosiahneme a zachováme zimostrázové živé ploty zdravé a trvalé.