Drvené hrozno

Drvené hrozno

Drvené hrozno


Rozdrvené hrozno alebo schiaccia all'uva je typický toskánsky dezert roľníckeho pôvodu. Naraz sa pripravovalo iba v období dozrievania ovocia v septembri. Dnes, vďaka hroznu dovážanému z iných oblastí sveta, je možné nechať hrozno dozrieť niekoľko mesiacov v roku, a preto si môžete tento koláč pripravovať častejšie. Pôvodný recept poskytuje iba jednoduché a ľahko dostupné ingrediencie: chlieb, cesto, cukor, olivový olej a čierne hrozno. V staroveku sa používala iba jedna odroda nazývaná canaiola, ktorá nebola veľmi vhodná na výrobu vína. Dnes mnohí pripravujú tento dezert s jahodovou odrodou, ktorá má oveľa sladšiu chuť ako odrody stolov, alebo dokonca s akýmkoľvek druhom nájdeným v supermarkete. Hrozno musí byť prísne čierne, pretože uvarené zrná uvoľňujú tmavú šťavu, vďaka ktorej je dezert chutnejší.

Tradičný receptTradične sa používalo chliebové cesto, ktoré bolo pripravené pre rodinu alebo pre málo šťastia cesto, ktoré kúpil pekár, stále surové. Do chlebového cesta sa pridáva trochu cukru, pretože ovocie je už sladké a sladké a trochu oleja, aby bolo skôr ako focaccia. Na asi 800 g chlebového cesta, ktoré už bolo vykvasené, sa použije asi 1 kg hrozna čierneho vína, najsladšie a najzrelejšie, s príliš veľkými zrnami. Pri príprave chleba sa pridá asi 200 g granulovaného cukru a polovica cesta sa nanesie na dobre premazanú panvicu toskánskeho oleja; asi dve tretiny fazule sú rozdrvené na cesto a snažia sa ich mierne ponoriť; prikryte zostávajúcim chlebovým cestom a zostávajúcimi zrnami a koláč dobre premažte; tí, ktorí chcú, môžu tiež pridať pár listov rozmarínu alebo niektorých anízu. Celá vec je v horúcej rúre pri 180 ° C asi hodinu. Tekvica sa zje teplá alebo studená, ak môžete počkať.

Moderný receptAk chcete, môžete ísť k pekárovi, aby ste predali chlebové cesto, do ktorého pridáte cukor, a potom ho nechajte znova stúpať pred hnetením s fazuľami. Použije sa 500 g múky, 250 g vody, 150 g cukru a štipka soli, do ktorej sa pridá 25 g kvasníc v bochníku alebo 12 g suchých kvasníc. Miešajte všetky ingrediencie najmenej 15 minút, až kým sa nedosiahne hladká a homogénna zmes, ktorá sa musí nechať stúpať, až sa zdvojnásobí, udržiavať ju na teplom mieste a mimo prievanu. Medzitým si dobre umyte kilogram čierneho hrozna, z vína alebo pri stole, v závislosti od toho, čo ste našli u zelinára, a ak uprednostňujete, môžete použiť aj jahodovú odrodu, ktorá má osobitnú chuť. Zoberte cesto znova a nakrájajte ho na polovicu; vyvalte ju do výšky asi jedného centimetra a vložte ju do formy na pečenie so zatvoreným dnom; položte umyté fazule na vrch a ďalšiu vrstvu cestovín. Nakoniec pridajte viac hrozna, posypte cukrom a olejom a vyleštite. Pečieme asi hodinu.

VariantyTaký jednoduchý dezert možno samozrejme zmeniť tisíckami. Na ostrove Elba je od pekára veľmi dobrý rozdrvený hroznový šrot vyrobený v jednej vrstve s veľkorysým posypaním cukru, čo ho robí takmer karamelizovaným. Rozdrvený olej je možné ochutiť, mierne ho zohriať a naplniť vôňou podľa vášho výberu, aj keď sa všeobecne používajú listy rozmarínu alebo anízu; pre sladký zub môžete do cesta pridať semená vanilkových zŕn, ktoré dodávajú aróme dezertu. Gurmáni môžu namiesto chleba pripraviť briošové cesto; k zmesi múky, vody, droždia a cukru sa pridá maslo a vajcia, čím sa získa mäkká a ľahká hmota. Dôležité je, že maslo je vynikajúcej kvality. Výsledkom je lahodná schiacciata s mierne chrumkavou voňavou kôrou.