Pestovanie zemiakov

Pestovanie zemiakov

Kultúrne informácie


Pestovanie zemiakov, Solanaceae z Ameriky, nie je zložité, ale vyžaduje si malé znalosti o pôde, zavlažovaní, podnebí, siatí a chorobách. Z hľadiska pôdy zemiaky potrebujú ľahkú, odvodnenú a veľmi úrodnú pôdu. V tejto súvislosti je potrebné pamätať na to, že pred zasiatím hľúz je vhodné vyťažiť a hnojiť pôdu počas jesennej sezóny, aby bolo pripravené na zasiatie koncom zimy alebo skoro na jar. Pôda musí byť vykopaná a oraná do hĺbky asi 30 centimetrov, čím sa súčasne vytvorí brázda, ktorá musí obsahovať zemiaky použité na siatie. Následne sa umiestni zrelý hnoj, asi 1,5 / 2,5 kilogramov na meter štvorcový. Je vhodné zvoliť prostredie, ktoré nie je vystavené príliš veľkému teplu, ale oblasti, v ktorých sa vyvíjajú dlhé zimy a krátke a mierne letá; takže výroba sadeníc zemiakov bude mať k dispozícii všetku vodu potrebnú na použitie popri zavlažovaní.

SiatieAk chcete pestovať zemiaky, začnite siatím s použitím naklíčených zemiakov z predchádzajúceho roku. Táto prax sa vykonáva na konci zimnej sezóny až do jari. Hľuzy môžu byť pochované v kvetináčoch, aby sa udržali na terase alebo na otvorenom teréne. Je potrebné ich úplne zakryť pôdou, zasadiť ich do brázd a rozmiestnených asi 70/80 centimetrov, aby sa uľahčilo zhromažďovanie a vývoj listového prístroja. Po vyvŕtaní dier, zakopaní naklíčených zemiakov, končí ich uzavretím a prvým zavlažovaním, aby sa uľahčilo siatie. Je dobré pamätať na výskyt chorôb a škodcov, eliminovať burinu a zavlažovať takým spôsobom, aby sa zemina neposiala z vysiatych zemiakov, pretože by to neviedlo k sviežej úrode.

Kultivačné postupyPokiaľ ide o pestovateľské postupy, ktoré sa majú vykonávať počas pestovania zemiakov, je potrebné byť informovaný o zavlažovaní, hnojení, burine a o tom, čo treba robiť počas zberu. Je dobré si uvedomiť, že zemiaky potrebujú počas celého vývojového cyklu určité množstvo vody; súčasne je potrebné venovať veľkú pozornosť stagnácii vody, ktorá môže viesť k hnilobe hľúz, ktoré sa vyvíjajú pod zemou a ktoré sa používajú pri siatí. Z tohto dôvodu sa zalievanie musí uskutočniť iba vtedy, keď to rastliny vyžadujú a keď sa zistí, že pôda je dobre suchá. Hnojenie je ďalším zásadným bodom, ktorý sa má realizovať pri siatí zemiakov. V čase, keď pôda nebola počas prípravy dobre hnojená, je vhodné počas vegetačného obdobia posypať nové sadenice zrelých zemiakov na hnojivo. Plevelenie je ďalším nevyhnutným krokom na dosiahnutie prosperujúcej úrody. Inými slovami, je potrebné spracovať substrát takým spôsobom, aby sa okysličila pôda, čím sa súčasne eliminujú buriny.

Pestovanie zemiakov: Pestovanie na terasePestovanie zemiakov na terase je alternatívou, ktorá sa loví v tomto poslednom období pre tých, ktorí nemajú k dispozícii pôdu, na ktorej by sa tieto hľuzy pestovali. Pokiaľ ide o túto prax, je potrebné mať k dispozícii: pôdu bohatú na minerálne látky, zemiaky, sadivo zemiakov a koše. Každý kôš môže obsahovať až päť sadeníc, ktoré musia byť usporiadané striedavo, aby sa počas vývoja poskytlo viac priestoru. Hnojenie sa musí vykonávať pravidelne, pretože látky prítomné v pôde sa veľmi rýchlo vstrebávajú. Aj zavlažovanie musí byť pravidelné, nezabudnite venovať pozornosť stagnácii vody. Ako sadenice rastú, je potrebné vykonať podbíjaciu operáciu, aby sa uľahčilo vytváranie nových koreňov a aby sa zabránilo tomu, že sa zemiaky dostanú do kontaktu so slnečným žiarením. Táto prax sa končí zberom zemiakov: očakáva sa, že letecká časť bude suchá, zemiaky sa odstránia a nechajú sa na vzduchu niekoľko hodín sušiť, aby počas skladovania neklesli.

Video: Pestovanie zemiakov pokračovanie