Hľuzovka z úsvitu

Hľuzovka z úsvitu

Tuber magnatum Pico


Tuber magnatum Pico, toto je vedecký názov bieleho hľuzovky: pochádza z latinského magnáta, tj magnáta, s odkazom na jeho prestíž. V skutočnosti je to najcennejšia odroda, a to tak z gastronomického, ako aj ekonomického hľadiska. Aj bez hodnoty Veľkého, ktorý sa nedávno predal na svetovej aukcii, má biely hľuzovka stále vysoké náklady. Hlavný veľtrh na počesť tejto huby sa koná v podhorskom meste Alba v provincii Cuneo, na území ktorého biely hľuzovka s radosťou rastie. Je potrebné povedať, že celá južná časť Piemontu je bohatá na tieto hľuzovky. V zámku Grinzane Cavour, ktorý sa nachádza v jednej z najcharakteristickejších krajín Langa, 5 km od mesta Alba, sa tento rok koná pätnásty ročník svetovej aukcie hľuzoviek bielej.

Hľuzovka z AlbyKeď už hovoríme o hľuzovke Alba, je to jedna z vecí, ktorá vás stavia do úcty; Myslíte si: kto bude niekedy poznať hľuzovku Alby? Kto nevie, kde je Alba? A potom si uvedomíte, že sa chystáte hovoriť nie o hríboch, ani o potravinárskych výrobkoch, ale o huby s veľkým „efe“. Hovoriť o veľkých veciach a nebyť banálnych a zrejmých nie je vôbec ľahké. Alba je mesto s viac ako 31 000 obyvateľmi, pre obyvateľov Langa je to historický a ekonomický referenčný bod, pretože je ich hlavným mestom. Jej vlajkovou loďou je cukrovinkový priemysel Ferrero a hľuzovky. Hľuzovka alebo lepšia, „trifola“, ako ju nazývajú v týchto častiach, je zahalená v aure originality, exkluzivity nielen ekonomickej (nie je to správne produkt za obľúbenú cenu), ale skôr elity, ktorá žiarlivo rešpektuje a chráni produkty ich vlastnej krajiny: „trifolao“, ako sa v piedmontskom dialekte nazývajú lovci hľuzoviek.

TrifolaoHľuzovka Alba má jedinečné vlastnosti, vďaka ktorým je taká, aká je. Má nezameniteľnú vôňu a chuť a je taká intenzívna, že vzbudzuje emócie rovnako intenzívne: buď ju máte radi alebo ju nenávidíte, nie je tam žiadna stredná pôda. S veľkými osobnosťami je to vždy také ... Ale ak hľuzovka Alba nie je len veľmi cenená huba, dlhuje ju aj tým, ktorí ju poznajú viac ako iní, ktorí ju ocenili najskôr a potom ju zdieľali. Tvorba trifolao je predovšetkým vášňou, veľmi prospešnou, ak chcete, ale vždy vášňou. Aby ste mohli držať hľuzovku vo svojich rukách, potrebujete ju, pretože hľuzovka je veľkorysá iba u tých, ktorí ju zarábajú: potrebujete poznať rastliny, pohybovať sa v noci so spoločnosťou psa iba v lese, možno blízko priekopy voda.

Hľuzovka úsvitu: trojuholník hľuzovkyVeľký úspech hľuzovky je nepochybne spojený s jej organoleptickými charakteristikami s rozumnou marketingovou prácou, ale to všetko je možné vďaka takmer symbiotickému vzťahu, ktorý sa vytvára medzi psom, človekom a hľuzovkou. Paradoxne je to, akoby symbióza, ktorá charakterizuje životný cyklus tejto huby, prenikla do všetkého, čo ju obklopuje. Hľuzovka je ekonomickým ziskom, ale aj životným štýlom pre trifolao a tiež pre psa. Často nie rasy, malý, dobre vycvičený parchant, ktorý „pocíti“ hľuzovku, aj keď je pod desiatkami centimetrov Zeme a „označí ju“, ako by povedal trifolao. Vykopáva sa, dávajúc pozor, aby sa to nerozbilo, jeho cenou bude kúsok syra. Sú prvé ranné hodiny, trifolao a pes mieri domov, zajtra budú pripravené ďalšie hľuzovky pre stoly po celom svete.