Rastlina Dracena

Rastlina Dracena

Kráľovná izbových rastlín


Rastlina dracena k nám prichádza z teplých a vlhkých oblastí Afriky a Ázie a toto je podnebie, ktoré by ste chceli nájsť v byte, ktorý rastie bujne. Listy, dlhé a často pestré, sú jeho dominantnou charakteristikou, ale pretože sú skutočne krásne, musíme dať tejto rastline roh s dobrým svetlom, pravidelným zalievaním a určitým odparovaním, ktoré pomáha udržiavať správnu vlhkosť. Dracaena má tendenciu byť spokojná aj s dočasným ubytovaním na slabo osvetlených miestach, ale v týchto prípadoch jeho listy strácajú svoju rôznorodú farbu alebo sú matné. Odrody sú početné, ale najbežnejšie sú dracaena fragrans s chomáčom žlto-pruhovaných listov (je to aj táto odroda, ktorá sa tiež nazýva malý kmeň šťastia), dracaena deremensis s bielymi pruhmi a dracaena marginata, so stopkami tenký a štíhly.

Dracena sa ľahko pestujeDracaena je rastlina, ktorá miluje teplo, svetlo a vlhkosť a hynie na miestach, ktoré sú príliš studené alebo so stojatou vodou vo váze. Potrebujete dobrú rašelinovú pôdu a vrstvu štrku alebo iného materiálu, ktorý zaisťuje dobrú drenáž v kvetináči, bez problémov rastie. To by malo byť napojená s veľkorysosťou po celé jar a leto, zatiaľ čo na jeseň a v zime len uistite sa, že pôda príliš neschne. Listy by mali byť udržiavané čisté od prachu vlhkou handrou; lesk na listy sa neodporúča. Ak niečo, môžete zriediť trochu mlieka vo vode, asi pol a pol, aby ste dosiahli rovnaký brilantný účinok, bez poškodenia. Vo všeobecnosti by sa dracaena mala preradiť každých pár rokov, ale ak nájde ideálne miesto, pretože je rýchlo rastúca rastlina, môže byť vhodné zmeniť ju aj každý rok. Hnojenie, rovnako ako pri mnohých rastlinách, najmä v letnom období, by sa malo začať na jar a zastaviť na jeseň. Najlepším hnojivom je hnojivo na báze dusíka a draslíka, ale v menšej miere tiež železo, mangán, zinok a meď.

Násobenie dračieho stromuNapriek vzhľadu nie je rozmnožovanie týchto rastlín ťažké. Draacena sa dá pomerne ľahko znásobiť apikálnymi rezmi stonky. Je to operácia, ktorá by sa mala vykonať na jar. Stačí nakrájať kúsok kmeňa najmenej desať centimetrov, ku ktorému by mali byť odstránené všetky listy smerom k základni. Protokol sa prenáša na radikálne hormóny, predáva sa v ktorejkoľvek škôlke a umiestni sa do malej nádoby, ktorá nie je väčšia ako 7-8 centimetrov. Všetko musí byť zakryté priehľadným plastovým vreckom, ktoré sa každý deň vyberie, aby sa zabránilo kondenzácii a hnilobe, a umiestnilo sa na teplé a svetlé miesto, nie na slnko. Po krátkej dobe sa objavia nové púčiky a po odstránení krytu sa s novou sadenicami dá zaobchádzať ako s normálnymi dračami. Materská rastlina, z ktorej bola časť odstránená, veľmi často vytvára ďalšie bočné trysky. Kvitnutie Dracaena tvoria malé biele kvety, ale zriedkavo sa vyskytuje v črepníkových rastlinách.

Rastlina Dracena: Parazity a choroby drakaenyProblémy, ktoré sa vyskytujú na rastline dracaena, sú spôsobené hlavne kultivačnými chybami, malými parazitmi alebo hubovými chorobami. Aj keď dracaena miluje teplé a vlhké podnebie, nadmerná vlhkosť môže byť škodlivá a spôsobiť uschnutie listov. Môže to byť tiež spôsobené studeným alebo zlým zavlažovaním. Príčina musí byť identifikovaná a zodpovedajúcim spôsobom poskytnutá. Hnedé škvrny na spodnej strane listov sú spôsobené kochinealom; tento parazit sa dá s trochou trpezlivosti eliminovať trením listov vatovým tampónom namočeným v alkohole. Huby, podporované vlhkým prostredím, spôsobujú žltkasté škvrny alebo dokonca nekrotické škvrny so žltou halo; najúčinnejším prostriedkom je okrem zníženia vlhkosti aj dobré špecifické ošetrenie v špecializovaných predajniach.

Video: Dracaena, Dracéna, hnednutie listov, pestovanie, izbová rastlina