Crassula ovata

Crassula ovata

Crassula ovata


Crassula ovata, lepšie známa ako nefritový strom, je sukulentným pôvodom z južnej Afriky a patrí do rodiny Crassulaceae. Tento ker má svetlo hnedú a veľmi rozvetvenú stopku. Listy sa skladajú z oválnych listov, svetlozelenej a mäsitej. Hrany z nich môžu mať niekedy červenkastú farbu. Zvyčajne sa kupuje vo vázach obsahujúcich malé vzorky a nedosahuje rozmery väčšie ako jeden meter na výšku. Kvetenstvo sa vyskytuje medzi jarnou a letnou sezónou; kvety sú ružové alebo biele, hermafroditické, zoskupené do strapcov na koncoch vetiev a tvaru hviezd. Je dobré si uvedomiť, že Crassula ovata je možné ho vysádzať v kvetináčoch, ale aj na otvorenom priestranstve, stačí urobiť niekoľko ďalších opatrení týkajúcich sa starostlivosti a zdravia.
crassula ovata Je to veľmi rozšírená a veľmi obľúbená rastlina. V skutočnosti je veľmi jednoduché sa kultivovať a za správnych podmienok poskytuje od zrelého bohatého a veľmi dekoratívneho kvetu.
Nachádza sa na trhu v mnohých škôlkach alebo v malých vzorkách, dokonca aj v supermarketoch. Jeho šírenie je však extrémne jednoduché a nebude ťažké nájsť niekoho, kto sa ponúka urobiť z neho výrez.

Charakteristiky crassula ovata


crassula ovata Je to sukulentná rodina z rodu Crassulaceae a rodu Crassula, extrémne veľká a rozmanitá. V skutočnosti pod týmto menom existuje viac ako 300 druhov rôzneho vzhľadu a veľkosti, pričom takmer všetky pochádzajú z južných štátov afrického kontinentu.
crassula ovata má vzhľad kríka so vzpriameným zvykom. Jeho stonky, hrubé a mäsité, vetvené a vytvárajúce zaoblenú korunu. Oválne listy merajú asi 4 cm na dĺžku a tiež sa zdajú byť vínovité, kvôli veľkému množstvu vody, ktoré obsahujú. Ich farba je stredne zelená, ale hranica má často červenkasté odtiene. Kvety sa zbierajú vo veľkých dáždnikoch, ktoré sa objavujú na koncoch: sú v tvare hviezdy, vo farbách od bielej po jemnú ružovú. Ich vzhľad sa vyskytuje vo veľkých vzorkách počas zimnej sezóny, pretože rastlina, ktorá pochádza z inej hemisféry, má zmenený životný cyklus.
Hoci je sukulentný, má priemerný rýchly rast. Maximálna veľkosť, ktorú môžu jednotlivci v kvetináčoch dosiahnuť, je približne 2 m na výšku a na šírku.

KRÁTKE OVATA V KRÁTKEJ OBLASTI
Rodina, rod, druh crassulaceae, crassula ovata
Bežný názov nefritová rastlina
Druh rastliny ker, sukulentná rastlina v kvetináči
olistenie vytrvalý
tvar vztýčené, zaoblené alebo oválne koruny
údržba jednoduché, nenáročné
závlahy nie časté
rast normálne
Rusticitа Rustikál (medvede najviac -4 ° C)
expozície slnečné
pôda piesočná, štrková, zlá, veľmi drenážna
pH neutrálne
Pôdna vlhkosť sucho
použitie váza na balkóne alebo vonku
rozmnožovanie výstrižok

Crassula ovata: kultiváciaCrassula ovata nevyžaduje osobitnú starostlivosť, ale musí byť vysadená na plnom slnku a na mieste, kde nie sú príliš rigidné teploty. Počas vegetatívnej činnosti je potrebné pre tieto sukulenty hnojiť rastlinu špecifickým hnojivom. Venujte zvýšenú pozornosť zalievaniu: zavlažujte pravidelne a vyčkajte, kým pôda nebude suchá. Vždy sa odporúča používať vodu pri izbovej teplote a pokiaľ možno dažďovej vode. Nie je schopný vydržať teploty pod - 7 ° C. Repotujte, keď to rastlina potrebuje, a vymeňte pôdu, ktorá musí byť zložená z vresovej zeminy, piesku a rašeliny, aby bola dobre odvodnená. Je užitočné si uvedomiť, že Crassula ovata nepotrebuje prerezávanie, ale stačí odstrániť vetvy a suché listy.

KALENDÁR CRASSULA
Talea Máj-jún
prerezávanie December - február
kvitnúce Apríl - jún
Zimné útočisko November-apríl
presádzanie apríl

Sú to rastliny, ktoré si nevyžadujú veľmi malú údržbu, okrem úkrytu pred zimným mrazom.

Crassula ovata: množenieRozmnožovanie Crassula ovata sa môže uskutočňovať odrezkami, prísavkami a semenami. Cez prísavky je potrebné: počas jarnej sezóny: nasávať prísavku, zasadiť ju do pôdy zmiešanej s rašelinou a pieskom, hrniec umiestniť na slnku a hnojiť najmenej raz mesačne; keď si všimnete prvé výhonky, znamená to, že rastlina zakorenila. Násobenie odrezkami sa uskutočňuje od mája do júna. Musí mať dĺžku asi 15 cm, nechať schnúť asi týždeň a potom zasiať asi 5 cm do pôdy zmiešanej s pieskom a rašelinou. Aj v tomto prípade by mal byť hrniec umiestnený na teplo a na priame slnečné svetlo. Rozmnožovanie semenami sa uskutočňuje v marci alebo septembri a je potrebné semená vložiť do nádoby obsahujúcej pôdu zmiešanú s tenkým pieskom, ale až po dobrom nasiaknutí a vypustení. Po výsadbe semienok zakryte nádobu plastovou fóliou, ktorá sa musí každý deň odstraňovať, aby sa skontrolovala úroveň vlhkosti. Ak držíte kvetináč v tieni, klíčia semená a vy môžete film odstrániť a počkať, kým nedosiahnu požadovanú veľkosť.

Crassula ovata: choroby a parazity


Crassula ovata zvyčajne nie je ovplyvnená špecifickými chorobami alebo parazitmi, je však potrebné venovať osobitnú pozornosť zalievaniu, expozíciám a iným zlým kultivačným technikám. Ak stonka hnije, je príčinou príliš veľa zalievanie. Ak je zasiahnutá celá rastlina, nedá sa napraviť, zatiaľ čo ak je postihnutých iba niekoľko častí, je potrebné odstrániť zhnité časti, odstrániť pôdu a nechať ju na vzduchu uschnúť. Naopak, ak Crassula ovata stratí svoje listy a kohútik, znamená to, že je vystavená prievanu alebo nízkym teplotám. Ak namiesto toho má lístie tendenciu strácať svoju pôvodnú farbu, znamená to, že zalievanie je príliš málo. Nakoniec venujte pozornosť napadnutiu hmyzom z vodného kameňa, ktorý je možné odstrániť bavlnenou podložkou namočenou v alkohole a vode.

Teploty crassula ovata


Crassula ovata pochádza z miernych zón a nie je schopná odolávať intenzívnym mrazom. Minimálna tolerovaná teplota je -4 ° C, ale musí byť udržiavaná na krátku dobu, najmä v podmienkach vysokej vlhkosti.
Pestovanie na otvorenom priestranstve sa preto môže uskutočňovať pokojne iba v južných oblastiach a na pobreží, kde je možné nikdy klesnúť pod nulu. V takom prípade je však dobré venovať osobitnú pozornosť podkladu (ktorý je veľmi odvodňovaný) a umiestneniu (v oblasti chránenej pred vetrom a počas celého roka dobre vystavenej slnečnému žiareniu).
Namiesto toho sa dôrazne odporúča pestovať v kvetináčoch, aby bolo možné po príchode zimnej tvrdosti vysadiť rastlinu v chladnom skleníku alebo v mierne vyhrievanej miestnosti.
Ideálna teplota na podporu rastu by sa mala počas vegetačného obdobia pohybovať od 20 do 25 ° C. Od novembra do marca ho môžeme umiestniť tam, kde sú teploty stále nad 10 ° C, s optimom medzi 12 a 15.
V týchto podmienkach sa jeho metabolizmus značne spomaľuje, ale jeho vegetatívny rast sa úplne zastaví iba vtedy, keď teplomer klesne pod 5 ° C.

ExpozícieCrassula miluje svetlo a teplo. Dôrazne sa odporúča úplné vystavenie slnečnému žiareniu, pravdepodobne jeho umiestnením na stenu, aby teplota zostala vysoká aj v noci.
V tomto prípade takmer určite narazíte na pomerne častú nevýhodu, konkrétne na disharmonický rast lístia. V skutočnosti bude mať rastlina tendenciu sa vyvíjať v smere slnka. Aby sa predišlo nerealistickým a estetickým nerovnováham, je dobré každých 15 dní striedať rastlinu o 14 otáčok.

Crassula vo váze


Aby sa dosiahol harmonický vývoj a zabránilo sa vzniku hniloby, je dobré používať veľmi zlý a drenážny substrát. Ideálne je zmiešať záhradnú pôdu (alebo pôdu pre zelené rastliny) s pieskom v pomere Ѕ a Ѕ alebo 1/3 a 2/3 (v prípade, že žijeme vo vlhkom a chladnom prostredí). Niektoré malé kamienky môžu ďalej optimalizovať odvodnenie.
Vyberáme si nádobu úmernú veľkosti rastliny: zemský chlieb musí zaberať asi 2/3 svojej kapacity. Je tiež dôležité zabezpečiť na dne hrubú vrstvu štrku alebo expandovanej hliny, ktorá pomôže vypustiť vodu.

Crassula v plnom teréne


Výsadba sa uskutočňuje, keď sú priemerné teploty okolo 12 ° C.
Vyberáme oblasť orientovanú na juh, ktorá je väčšinu dňa dosahovaná slnkom. Najlepšie pôdy sú piesočnaté alebo štrkové. Vyhýbame sa (alebo úplne nahrádzajú) hlinené.
Na dne otvoru je vždy dobré vytvoriť drenážnu vrstvu so štrkom.
Crassula ovata môže byť vložená do skalky, do kompozície s inými sukulentmi alebo použitá na stavbu malých živých plotov odolných voči suchu a nízkej údržbe.

Ako zaliať crassulaPočas vegetačného obdobia musí byť zavlažovanie rastlín na plnom slnku mierne, ale stále. Spravidla postačuje zasiahnuť raz za 7-10 dní a do hĺbky navlhčiť mletý chlieb. Pred zásahom sa však uistite, že na úrovni koreňa už nie je k dispozícii žiadna vlhkosť. Pred zásahom ho skôr necháme úplne vyschnúť. Pre tento typ rastlín je vždy lepšie vydržať nedostatok vody skôr ako niekoľko dní, ako vždy mať prístroj hypogeum vo vlhkom prostredí.
Počas zimy by sa malo zavlažovanie oneskoriť: zvyčajne stačí zasiahnuť malým množstvom vody raz mesačne.

Hnojte hnojivo


Aby sa dosiahol výrazný vývoj, je dôležité podávať od jari do jesene každé dva týždne vyvážené tekuté hnojivo (ideálne sú spravidla hnojivá pre zelené rastliny). Aby sa predišlo radikálnym popáleninám, je však vhodné riediť o niečo viac, ako je uvedené na obaloch.
V zime musí byť distribúcia úplne pozastavená, aby sa kreveta mohla dostať do vegetatívneho pokoja.

Zber alebo ochrana v zimeAko sme povedali, crassula má obmedzenú odolnosť voči mrazu. Vzorky v kvetináčoch by sa mali zbierať v mierne vykurovanej miestnosti alebo v chladnom teplom skleníku v polovici októbra alebo novembra, v závislosti od našej geografickej polohy.
Rastliny na otvorenom priestranstve, na juhu alebo na pobreží však musia byť preventívne chránené. Veľmi užitočná je príprava silného mulča na báze rastlinných zvyškov. Letecká časť musí byť pokrytá plastom alebo trojitou vrstvou z netkanej textílie.

Presúvanie crassula


Crassula nevyžaduje časté presádzanie. Spravidla zaberá úplne objem plavidla do 3 rokov a úmyselne podporuje trochu zúžené korene. Môžete pokračovať na konci zimy a uprednostniť vázu s väčším priemerom asi 4 cm. Po operácii sa vyhýbame zavlažovaniu po dobu najmenej 15 dní (a hnojeniu po dobu 2 mesiacov), aby sa prípadné poškodenie koreňov mohlo vyliečiť a vzorka mala možnosť usadiť sa na novom mieste.

Orežte krevetkuTáto operácia nie je nevyhnutne potrebná. Na jar môžete zasiahnuť, aby ste odstránili príliš staré alebo poškodené vetvy. Nikdy nepostupujte na jeseň, inak strata kvetu.
Ideálne je vyhnúť sa použitiu nástrojov, ktoré by mohli prenášať patogény a spôsobiť vysychanie. Časti, ktoré sa majú odstrániť, môžete jednoducho odtrhnúť. Namiesto toho nástroje sterilizujeme, vždy dobre nabrúsené, na ohni alkoholom alebo bielidlom.

Ako šíriť krupicu


Najjednoduchšou metódou je strihanie, ktoré sa má vykonať na jar, pri vetve dlhej asi 10 cm alebo liste.
Mali by sa nechať niekoľko dní zaschnúť na vzduchu, až kým sa na základni neobjaví malý opuch. Vtedy bude možné vložiť veľmi ľahký substrát, piesok a trochu pôdy, aby bol vždy mierne vlhký.
Pri udržiavaní teploty okolo 20 - 25 ° C a dobrej expozícii má veľmi rýchle zakorenenie do jedného alebo dvoch týždňov a uvidíte novú rastlinu, ktorá sa začína vyvíjať.

Chorobám škodcov a chorobám


Crassula zriedka ochorie. Jediným nebezpečenstvom sú hniloby a niektoré parazity, ako napríklad hmyz z bavlny alebo z vrúbkov.
V prvom prípade je dobré zabrániť zavlažovaniu iba v prípade potreby.
V prípade hmyzu z kalamáre ho možno odstrániť ručne alebo pomocou bieleho oleja.

OdrodaCrassula ovata je dostupná v mnohých kultivaroch a hybridoch. Líšia sa od druhov všeobecne kvôli farbe, tvaru alebo veľkosti listov.
Farebné listy:
- „Obliqua Variegata“ so zelenými listami v tvare kopijovitých škvrnitostí, s bodkovaním s bielym a červeným okrajom. Veľmi pomalý rast s ideálnym vystavením čiastočnému tieňu (aby nedošlo k popáleniu listov).
- „Šikmé“ špicaté oválne listy, takmer strieborné a bez červeného okraja. Až do výšky 80 cm kvitne zriedka.
- „Hummel's Sunset“: s novými červenými a zlatými listami, najmä proti svetlu.
- „Strom červeného lesa“ je veľmi dlhý a má tendenciu sa stáčať, s červenými a žltými okrajmi. Dokonca aj stonky majú načervenalé odtiene.
- „Citrón a limeta“ lístie zo žltej do kyslej zelene
- "Silver Dollar Jade" okrúhle listy, medzi striebrom a glaukózou.
Obludné alebo miniatúrne tvary:
- Gollum listy valcované do tvaru trubice. Kvitne po mnohých rokoch. Môže sa z neho stať veľký ker.
- „Hobit“ s čiastočne valcovanými listami. Do výšky 1 meter
- „Minima“ ponecháva menšie ako druhy, s červenkastými odtieňmi proti svetlu. Tvorí kompaktný a dobre rozvetvený ker, veľmi vhodný na výrobu bonsai.
Pozrite si video
  • Crassula    Crassula je sukulentná rastlina pochádzajúca z Južnej Afriky a patrí do čeľade Crassulaceae. Je to rastlina

    návšteva: crassula
  • Crassula ovata    Tento sukulentný strom jadeit pochádza z južnej Afriky. Crassula ovata patrí do rodiny

    návšteva: crassula ovata


Video: Discover why Crassula ovata "Classic Jade" is a great beginner succulent!